logo

тел: +389 (0)77 / 710 038

Информации: olympictravelmk@gmail.com


МАЛТА


Информации за понудата

Категорија: Велигден
Поткатегорија:

МАЛТА 10.05.- 13.05.2024

4 дена – 3 ноќи
1 ден ) СКОПЈЕ -МАЛТА

Состанок на групата Скопскиот аеродром Трансфер до хотелот .Сместување во хотел. Ноќевање.

2 ден ) МДИНА И ВАЛЕТА

Појадок. Во пладневните часови факултативна посета на Мдина, стариот средновековен главен град на Малта (Тивкиот Град), Разгледот започнува со црквата Моста, со една од најголемите куполи во светот. Прошетка низ тесните поплочени улички и најважните места во градот Во попладневните часови се упатуваме низ сликовитите улички на Валетасе до Градините“Barracca”од каде што има панорамски поглед на Големиот Залив и на Трите Града: „Vittoriosa“, „Cospicua“ „Senglea… се до вечерните часови каде ќе имате можност да се доживее Божиќната атмосфера со многу осветлени улици и продавници преплавени со новогодишни украси, безброј кафулиња и ресторани . Враќање во хотел Ноќевање.

3 ден МАЛТА–ГОЗО

Појадок. После појадокот се упатуваме на факултативна целодневна посета на Гозо омиленото излетничко место на Малтежаните (Calypso’s Island), вториот најголем остров во Малтешкиот архипелаг. Пред пристигнување во пристаништето Cirkewa, можност за кратка посета на Светилиштето на Пресвета Богородица на Mellieha. Гозо во грчката митологија е наречен островот на Калипсо – грчка нимфа, која го држела Одисеј на нејзиниот остров. Посета на пештерата на Калипсо во Рамла Хамра заливот и прекрасните плажи. Панорамски разглед на Рабат или Викториа, главниот град кој не потсетува дека Мдина била изградена да ја заштити целата популација на Гозо од страшните пиратски напади, заливот Xlaendi… Попладне враќање во хотел.. Ноќевање.

4 ден Појадок ј.Ноќевање

5 ден МАЛТА- СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот можност за посета на селото на Попај.Слободно време за индивидуални активности .Трансфер до аеродром.Полетување за Скопје .Пристигнување во Скопје

,

ЦЕНА 249€
Цената на аранжманот е по особа и вклучува:

Авионски превоз на релација Скопје-Малта-Скопје со вклучени аеродромски такси
Багаж со димензии 40 х 30 х 20 cm , максимум 8 kg
Сместување во Хотел 3* на база 3 ноќевања со појадок
Организација и водство на аранжманот
Пратител од агенцијата за целото патување
Цената на аранжманот не вклучува:
Трансвер од аеродром до хотел и обратно се доплаќа 6 евра во правец
Факултативна посета на Гозо и Плава Лагуна 55€
Факултативна посета на Валета и Мдина 45€
Посета на селото на Попај 35€
Влезници за културно историските музеи
Доплата за багаж – информација во агенција
Патничко осигурување
Туристичка такса се плака во хотел
Индивидуални трошоци
ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 60% од цената на аранжманот и копија од пасош, Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање.

Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поагање,како и промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници .Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција.

ПОНУДИ - Резултати од пребарувањето

X

Ви се допаѓа нашата страна?

Кликнете LIKE!